ZALOGUJ SIĘ REJESTRACJA

Trekking w Tuszetii i Chewsuretii (+ Kazbek)

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić
<
CENA OD: 4490PLN/os Terminy i ceny
4490 PLN/os

Zapłać mniej
z kartą Sportoryko

Strona WWW

forum wydarzenia

 Brak dyskusji

Lista miejsc
do wydarzenia

  • Gruzja

1 / 1

Zdjęcia

Trekking w Tuszetii i Chewsuretii (+ Kazbek) dsc_0476 dsc_0422_1 574700_357858660959218_106903165_n 561996_357858477625903_1906411018_n 561768_357858750959209_2139807697_n_0 553929_357858697625881_1727675029_n 431392_357859087625842_1741488450_n

Relacje uczestników

Brak relacji

Filmy

Brak filmów

WYJAZD:
Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Tbilisi oraz Warszawa. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatę.

Atrakcje:

• Trekking na lekko przez odległe doliny Wielkiego Kaukazu
• Przedchrześcijańskie świątynie i wieś-twierdza Szatili
• Elastyczność: wybór między 8-, 11- lub 16-dniowym wyjazdem
• Możliwość zdobycia Kazbeku (5047 m n.p.m.)

Cena zawiera:

- bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
- opiekę polskojęzycznego pilota
- opiekę miejscowego przewodnika górskiego
- transfer z i na lotnisko w Tbilisi, przewóz do i z gór, przejazd z Szatili do Gudani oraz z Juta do Kazbegi
- koń niosący bagaże w Tuszetii, Chewsuretii i Kazbegi
- dwa noclegi w hotelu w Tbilisi
- zakwaterowanie w Omalo, Czeszo, Szatili, Juta, Kazbegi
- śniadania (cztery w wariancie krótkim, pięć w wariancie średnim, dziewięć w wariancie długim)
- kolacje (trzy w wariancie krótkim, cztery w wariancie średnim, siedem w wariancie długim)
- mapy i materiały informacyjne
- obowiązkowa gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży
- ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera:

- dla zainteresowanych zdobyciem szczytu góry Kazbek: opieka przewodnika górskiego i wynajem potrzebnego sprzętu (około 150 EUR na osobę przy grupie czteroosobowej)
- dla zainteresowanych wynajem koni do pokonania konno drogi przez Tuszetię lub Chewsuretię (około 50 EUR za każdą część)
- wyżywienie (oprócz wspomnianego wyżej)

Opis

OFERUJEMY WAM TRZY ZRÓŻNICOWANE CZASOWO WARIANTY WYCIECZKI: 1. WARIANT KRÓTKI: (9 dni) – Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii (+ Kistowie w Pankisi)
Trasa: Wędrówka tuszeckimi dolinami ubarwiona wizytami w malowniczych wioskach pasterskich. Przejście przełęczą Atsunta (3431 m n.pm.m) do unikatowej warownej wsi Szatili, w której zakończymy naszą wycieczkę.
2. WARIANT ŚREDNI: (11 dni) – Wędrówka z Chewsuretii do Kazbegi (z możliwością zdobycia szczytu góry Kazbek – 5047 m n.p.m.)
Trasa: Wycieczka została zaplanowana jako wyprawa na szczyt Kazbeku (5047 m.n.p.m.) z poprzedzającą ją kilkudniową wędrówką aklimatyzacyjną. Oczywiście, pamiętamy również o tych, którzy wolą podziwiać przepiękne kaukaskie panoramy z nieco niższej wysokości – dla nich ekspedycja zakończy się na wysokości 4000 metrów. W ramach wyjazdu zwiedzimy również stolicę Gruzji – Tbilisi oraz unikatową warowną wieś Szatili.
3. WARIANT DŁUGI: (16 dni) – Wędrówka z Tuszetii do Chewsuretii, następnie przejscie z Tuszetii do Kazbegi (z możliwością zdobycia szczytu góry Kazbek 5047 m.n.p.m.)


Odległe doliny Wielkiego Kaukazu kryją się za wysokimi grzbietami gór. Na miejscu poczujemy moc przepięknej natury i ducha dawnych gruzińskich tradycji. Tuszetia i Chewsuretia to jedyne miejsca w Gruzji, w których po dziś dzień zachowały się i są kultywowane obyczaje pasterzy. Ich dziarskie i stanowcze podejście do życia, może szokować np. przechowywanie szkieletów przodków w domach. Dlatego też w części regionu odmówiono przyjęcia chrześcijaństwa, a we wsi-twierdzy Szatili – choć Gruzja to kraj bardzo religijny – nie istnieje ani jeden kościół.
Te dwa regiony pokonamy pieszo. Miejscowe, sprawne konie poniosą nasze bagaże, a my będziemy wędrować od doliny do doliny, od wioski do wioski romantyczną krainą wysokich przełęczy i głębokich zielonych dolin tuż nad brzegami dzikich rzek. Chętnym, którzy szczycą się dobrą kondycją, proponujemy udział w końcowej wspinaczce na szczyt góry Kazbek (5047 m n.p.m.) – przepięknego wygasłego wulkanu, mitycznego miejsca cierpień Prometeusza.

Terminy

Tego terminu nie można już zarezerwować!
Cena: 4790 PLN
Uczestnicy: 16
Min. liczba osób: 6
Wolne miejsca: > 10

Plan wydarzenia

PROGRAM (wariant krótki i długi):

Dzień 1-2

Przelot do Gruzji, krótki odpoczynek, Przejazd przez znaną z uprawy winorośli Kachetię. Zwiedzanie klasztoru Alawerdi, cytadeli Gremi i monastyru. Zakup jedzenia i zapasów na trekking. Przejazd do Wąwozu Pankisi, zamieszkanego przez muzułmańskich Kistów. Wieczorem prosta, tradycyjna, czeczeńska kolacja. Możliwość pokazu czeczeńskiej muzyki i tańca.

Dzień 3

Przejazd wzdłuż głównej kaukaskiej grani i przez przełęcz Abano (2960 m n.p.m.). Transport do stolicy Tuszetii – Omalo, zwiedzanie okolicy. Porzucamy ucztujące Omalo i wędrujemy naprzeciw wygasłym górskim wulkanom. Podczas wycieczki będą towarzyszyć nam konie, które poniosą nasze bagaże. Pierwszy dzień wędrówki zawiedzie nas przez przełęcz Nakaicha do górskiej osady Cheszo. Noc spędzimy w typowej górskiej tuszeckiej chacie

Dzień 4

Choć czas szybko płynie, kontynuujemy naszą wędrówkę wbrew prądom rzeki Alazani, która jako jedna z małych gruzińskich rzek spływa na północ – w stronę Rosji. Nasza droga przebiegać będzie przez osady Girewi, Chonszio i okoliczne pastwiska aż do przełęczy Atsunta (3431 m.n.p.m.), z której roztaczają się przepiękne widoki na cały Wielki Kaukaz. Przed nami pierwsza noc, którą spędzimy w obozowisku pod namiotami.

Dzień 5

Choć czas szybko płynie, kontynuujemy naszą wędrówkę wbrew prądom rzeki Alazani, która jako jedna z małych gruzińskich rzek spływa na północ – w stronę Rosji. Nasza droga przebiegać będzie przez osady Girewi, Chonszio i okoliczne pastwiska aż do przełęczy Atsunta (3431 m.n.p.m.), z której roztaczają się przepiękne widoki na cały Wielki Kaukaz. Przed nami pierwsza noc, którą spędzimy w obozowisku pod namiotami.

Dzień 6

Machamy gruzińskim strażnikom granicznym i dawnym szlakiem towarowym przechodzimy tuż obok „chatki martwych” – budynku pełnego szkieletów, do którego przychodzili umierać starzy schorowani górale. Wieczorem dotrzemy do Szatili, po drodze mijając przepiękne kamienne pole i kilka pasterskich szałasów.

Dzień 7

Dawna gruzińska pieśń opiewa przepiękną pannę z Szatili – dziś spróbujemy ją odnaleźć między ostatnimi mieszkańcami tej perełki kaukaskich osad. Architektura miasta jest zadziwiająca, gdyż domy są tak połączone, że tworzą twierdzę warowną.Będziemy mieli szansę przekonać się, że mieszkający tu Chewsurowie są uważani za najbardziej uprzejmy i gościnny lud zamieszkujący kaukaskie góry.

Dzień 8

Tego dnia uczestnicy krótkiego wariantu wycieczki wracają do Tbilisi - zwiedzą stare miasto, twierdzę Narikala, wieczorem zażyją kąpieli w łaźniach z siarkową wodą i przy odrobinie szczęścia obejrzą taniec z szablami - występ narodowego baletu gruzińskiego. W planach również pożegnalna kolacja oraz drink na Szardenii – deptaku starego miasta pełnym barów i herbaciarni.

Dzień 9

Przejazd na lotnisko i wylot do Warszawy (termin krótki).

PROGRAM (wariant średni):

Dzień 1-2

Przelot do Gruzji z przesiadką. W drodze do Szatili zwiedzanie Mcchety - religijnej stolicy Gruzji oraz klasztoru nad brzegiem jeziora Ananuri. W godzinach wieczornych przyjazd do Ardoti. Spotkanie z uczestnikami wariantu długiego.

Dzień 3

Dawna gruzińska pieśń opiewa przepiękną pannę z Szatili – dziś spróbujemy ją odnaleźć między ostatnimi mieszkańcami tej perełki kaukaskich osad. Architektura miasta jest zadziwiająca, gdyż domy są tak połączone, że tworzą twierdzę warowną.Będziemy mieli szansę przekonać się, że mieszkający tu Chewsurowie są uważani za najbardziej uprzejmy i gościnny lud zamieszkujący kaukaskie góry.

Dzień 4

Rozpoczęcie kolejnej części wycieczki, poranny przejazd samochodem terenowym oraz marszrutką do Gudani. Stąd powędrujemy do wsi Roszka będziemy podróżować u podnóża góry Chaukhi aż do osady Juta

Dzień 5

Dzień odpoczynku, ale chętni mogą podejść pod szczyt skąd Chaukhi. Nocleg w Juta.

Dzień 6

Udamy się do stolicy regionu Chewi - Kazbegi. Uzupełnienie zapasów (możliwość wyboru między miejscowymi sklepikami takimi jak „Google shop” czy „Google Market” :). Dalsza wędrówka w stronę przepięknie usytuowanego klasztoru Tsminda Sameba. Stąd czeka nas już tylko kilka godzin dreptania do granicy lodowca. Nocleg w namiocie.

Dzień 7

Aklimatyzacja i wspinaczka na wysokość 4000 metrów. Przygotowania do zdobycia Kazbeku w otoczeniu przepięknych widoków na lodowiec i okoliczne skały. Obserwacja ptactwa, opalanie promieniami słonecznymi i inne atrakcje. Nocleg w namiocie lub meteostacji.

Dzień 8

Grupa chętnych podejmie próbę zdobycie szczytu pod opieką miejscowego, licencjonowanego przewodnika górskiego. Wędrówka rozpocznie się wczesnym rankiem, lodowcem przejdziemy na płaskowyż, z którego czeka nas strome podejście na szczyt Kazbeku. Powrót do Meteostacji w godzinach popołudniowych. Jeśli pogoda dopisze, zaś uczestnikom nie braknie sił i czasu, próbę zdobycia szczytu można podjąć również wcześniejszego dnia. Nocleg w namiocie lub meteostacji.

Dzień 9-11

Zejście do Kazbegi. Dla zainteresowanych przewidziane zwiedzanie Wąwozu Darialskiego i wodospadu Gweleti. Nocleg w Kazbegi u lokalnych rodzin. Powrót do Polski.

Mapka

comments powered by Disqus