Bornholm

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić

Opis

Duńska wyspa cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów. To idealne miejsce na kilkudniową wycieczkę ze sporymi możliwościami do aktywnego wypoczynku. Jest zaledwie 100 kilometrów od naszego wybrzeża i charakteryzuje się wspaniałą słoneczną pogodą przez większość część roku. Rzadko doświadczysz tutaj deszczu, z kolei gorące promienie często praktycznie nie skrywają się za chmurami. Klimat jest dość wietrzny, z kolei temperatury latem sięgają 27-30 stopni Celsjusza, a zimą raczej nie spadają poniżej zera.

Bornholm od Danii znajduje się nieco dalej aniżeli od Polski – 130 km. Wyspę zamieszkuje ok. 40 tysięcy osób. Na północy występują strome klify, z kolei na południu można trafić na klimatyczne piaszczyste plaże – jedne z piękniejszych na Morzu Bałtyckim. Do tego w Bornholmie są malownicze małe miasteczka i porty, w których można zaopatrzyć się w świeże ryby.

W sezonie z polskich nadmorskich miejscowości (m.in. Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Świnoujście) często kursują rejsy na wyspę. Podróż w obie strony kosztuje ok. 190 złotych dla osoby dorosłej i trwa 4,5 godziny. Niektóre statki oferują również przewóz samochodu.

Bornholm to świetne miejsce do aktywnej turystyki. Jak to w Danii bywa, na całej wyspie znajduje się świetna sieć rowerowych szlaków, umożliwiających spędzenie wakacji z całą rodziną na dwóch kółkach. To również dogodna lokalizacja do sportów wodnych.

Jednym z najważniejszych zajęć miejscowych jest rybołówstwo. Z brzegu wiosną, jesienią i zimą łowi się trocie. Z kolei licznymi kutrami można wypłynąć w głąb Morza Bałtyckiego na połów dorsza i łososia. Bardzo popularny na wyspie jest trolling, czyli wędkowanie z szybkiej motorówki. Sezon, a także częste zawody w trollingu, trwają od listopada do maja, a szczególnie popularne ośrodki to Melsted, Listed oraz Nexø.

Ze względu na silne wiatry, można spróbować się również w windsurfingu i kitesurfingu. Szczególnie interesujące spoty są na południowym wybrzeżu. Nieopodal Balki jest przyjemna zatoka, gdzie można skorzystać z nauki u instruktorów. Ponadto bardziej doświadczeni mogą sprawdzić również miejscowości Dueodde.

Dodatkowo wokół wyspy znajdują się interesujące lokacje do nurkowania. Na dnie osiadło wiele wraków, a większość z nich spoczywa na głębokości do 40 metrów. Do najsłynniejszych obiektów należy wielki chiński masowiec Fu Shan Hai, radziecki okręt podwodny Whiskey, a także wraki Affaire oraz Ada. W eksploracji podwodnych rejonów pomaga czysta woda i bardzo dobra widoczność.

Z kolei na samej wyspie warto zwiedzić największe miasto Rønne, które jest ośrodkiem kulturalnym Bronholmu, turystyczne połączone ze sobą miasta Allinge i Sandvig, a także Hasle, Aakirkeby, Gudhjem czy Svaneke.

55,160428° N; 14,866884° E

Lokalizacja i GPS
 
Chcesz zorganizować wydarzenie w tym miejscu? Dodaj wydarzenie
 
comments powered by Disqus