Jezioro Zawiad

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić
kategorie: nurkowanie

Opis

Zawiad jest jeziorem polodowcowym o płaskim i piaszczystym dnie. Ogólna powierzchnia: 18,6 ha. Maksymalna głębokość zbiornika dochodzi do ponad 17 metrów - to ze źródeł książkowych, my znaleźliśmy tam trochę ponad 14 m, ale od paru lat jezioro jest systematycznie pogłębiane.
Charakteryzuje się niską zawartością pierwiastków biogennych w wodzie co świadczy, że jest nieznacznie zanieczyszczone. Produkcja biologiczna jeziora jest niska, przez co woda jest przejrzysta.
Do południowego i zachodniego brzegu przylegają lasy mieszane. Brzegi jeziora są słabo zarośnięte, głównie porasta je sit, a od zachodniej strony turzyce. Strefa roślin pływających nie występuje w tym jeziorze. Wśród roślin zanurzonych występuje tylko poryblin jeziorny, który jest objęty ścisłą ochroną gatunkową i tworzy piękne podwodne polany, wśród których baraszkuje podwodna zwierzyna.
W zbiorniku występuje wiele zwierząt. Wśród ryb dominuje okoń, szczupak, płoć i leszcz. W torfowiskach przylegających do jeziora żyje także piskorz. Wiosną w wodzie masowo występują larwy chruścików, które są bardzo słabo odporne na zanieczyszczenia. Natomiast latem nad brzegiem akwenu można spotkać ważki.
Na wschodnim brzegu znajduje się kąpielisko. Jest także ośrodek wypoczynkowy i odrębny punkt gastronomiczny czynny w sezonie letnim.

54,509884° N; 18,286968° E

Lokalizacja i GPS zobacz mapkę miejsca
 
Chcesz zorganizować wydarzenie w tym miejscu? Dodaj wydarzenie
 
comments powered by Disqus