Jak przygotować się do wyprawy rowerowej w góry?

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić

Znudziło ci się jeżdżenie po mieście i przemierzanie tych samych ulic? Poszukujesz nowych wrażeń na łonie przyrody? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś swoją pasję do górskich wędrówek połączył z zamiłowaniem do jazdy na dwóch kółkach. Musisz przyswoić tylko kilka technicznych wskazówek i możesz ruszać do akcji.

Wybierz się do sklepu rowerowego
Wyprawa rowerem miejskim w góry mogłaby mieć fatalne skutki zarówno dla samego pojazdu, jak i nas samych. Rower górski będzie dobrą alternatywą, ponieważ będziemy mogli go zabrać w teren, a także bez problemu poruszać się nim po mieście. Zanim zatem wyruszysz na wyprawę powinieneś odwiedzić sklep rowerowy i skierować się po najodpowiedniejszy model dopasowany do twoich potrzeb, a także gwarantujący bezpieczeństwo na szlaku. Profesjonalne rowery tego typu mogą być dużą inwestycją, ale w zamian otrzymujemy gwarancję komfortu, bezpieczeństwa oraz niezapomnianych wrażeń, których nie bylibyśmy w stanie doświadczyć w innych warunkach.
W sklepie rowerowym zaopatrzysz się także w resztę niezbędnych przedmiotów, bez których twoja wycieczka mogłaby się źle skończyć. Zaliczymy do nich chociażby kask. Choć poruszając się w mieście, często z niego rezygnujemy, to w takich ekstremalnych warunkach nie znajdziemy żadnej wymówki, aby uniknąć jego założenia. Stanowi on ochronę nie tylko w przypadku upadków na stromych i często kamienistych terenach, ale także będzie idealną barierą osłaniającą naszą głowę przed gałęziami, których jak wiadomo w tych warunkach nie brakuje.
Zadbaj o odpowiednie ubranie
Być może wygodny dres i sportowe buty to dobra opcja nawet dla dłuższych wycieczek za miasto, jednak do pokonywania górskich tras potrzebujemy profesjonalnej odzieży. Charakteryzuje się ona wysoką oddychalnością, idealnie odprowadza nadmiar wilgoci i ciepła z naszego organizmu, a do jest elastyczna. Musimy zadbać o to, aby jak najlepiej przylegała do ciała, żeby wystające gałęzie i konary nie mogły o nią zahaczyć, doprowadzając nas do upadku. Niezbędne okażą się także specjalne rękawiczki pozwalające pewnie trzymać kierownice w dłoniach. Dzięki nim nasze ręce nie będą się męczyć, nadmiernie pocić oraz ślizgać po powierzchni. Rowery są bezpiecznym środkiem transportu, jednak wybierając się w góry, musimy się dodatkowo zabezpieczyć.
Z podobnych względów warto również rozważyć zakup butów rowerowych. Charakteryzują się one elastyczną podeszwą pozwalającą wywrzeć większy nacisk na pedały. Gwarantują także przyczepność, dzięki której niezależnie od warunków pogodowych but będzie zawsze pozostawał w jednym miejscu. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w buty, możemy zdecydować się na zamocowanie w rowerze specjalnych pedałów z pinami, które również przyczynią się do stabilizacji naszych stóp.
Nie zapomnij o akcesoriach
Niestety, wypadki chodzą po ludziach, dlatego na ich ewentualność warto zabezpieczyć się, pakując do plecaka apteczkę. Zawartość tego niewielkiego pudełka będzie nam niezbędna do opatrzenia i dezynfekcji obrażeń. Warto dokupić do niej leki przeciwbólowe oraz koc termiczny. Telefon komórkowy towarzyszy nam przez większość czasu i z pewnością warto mieć go przy sobie, jednak co w przypadku kiedy rozładuje nam się bateria czy zgubimy zasięg? Z pomocą przyjdą stare dobre papierowe mapy, które wskażą nam drogę do celu. Nie warto ich pomijać, gdyż w odróżnieniu od różnego rodzaju urządzeń, będą one niezawodne.
 

Galeria artykułu

Decathlon - rower

Decathlon - rower

 
comments powered by Disqus