Tunel aerodynamiczny - maksymalna adrenalina

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić
kategorie: spadochroniarstwo

Czy słyszałeś już o swobodnych lotach w tunelu aerodynamicznym? Jeśli nie, to zapewne zaraz usłyszysz ponieważ to nowoczesna dziedzina sportów powietrznych z pogranicza spadochroniarstwa i sportów naziemnych. Dzięki szybkiej budowie nowych obiektów w całej Europie sport ten staje się popularny w błyskawicznym tempie i coraz więcej osób chce go spróbować. Warto zaznaczyć, że loty w tunelu aerodynamicznym przeznaczone są dla prawie każdego i opowiemy o tym jak je zacząć.

Czym jest tunel aerodynamiczny?
Wertykalny tunel aerodynamiczny to symulator swobodnego spadania, jakiego można zaznać w trakcie skoku spadochronowego. Jego metoda działania polega na wytworzeniu pędu powietrza o prędkości około 300 km/h w obiegu zamkniętym. Powietrze napędzane jest przez kilka ogromnych wentylatorów zasilanych dużą ilością energii elektrycznej. To wystarczy, żeby bez najmniejszego problemu unieść człowieka wewnątrz komory latania i odbyć swobodny lot przy użyciu własnego ciała. Tunel aerodynamiczny może być alternatywą dla skoku spadochronowego, jego uzupełnieniem podczas szkolenia skoczków lub też wspaniałą zabawą dla całej rodziny.


źródło: Tunel Aerodynamiczny - Windfly.pl

Loty w tunel aerodynamicznym są dla każdego?
W tunelu aerodynamicznym nie obowiązują limity wieku lub stanu zdrowia. Doświadczona kadra instruktorów przeprowadza piętnastominutowe szkolenie teoretyczne dla osób odbywających swój pierwszy lot, podczas którego omawiana i ćwiczona jest sylwetka jaką należy przybrać w tunelu aby nasze ciało mogło się unieść. Omawiane są także zasady bezpieczeństwa oraz komunikacji instruktora z adeptem latania. W tunelu aerodynamicznym pęd powietrza powodu dość spory hałas, dlatego też każdy przebywający w komorze latania jest wyposażony w zatyczki do uszu.
Podczas całego lotu zapewniona jest asysta instruktora dzięki czemu loty takie są w pełni bezpieczne, również dla małych dzieci. Dzięki dostosowaniu prędkości powietrza do wagi osoby latającej loty takie może odbywać zarówno osoba ważąca 30, jak i 130 kg. Loty w tunelu aerodynamiczny mogą stanowić także formę imprezy integracyjnej nawet dla dużej grupy osób.


Gęste powietrze powoduje, że latamy!
Wiele osób zastanawia się jak taki lot w ogóle jest możliwy? Wszystko dzięki temu, że powietrze w szklanej tubie rozpędzone jest do naprawdę dużych prędkości. Człowiek, który wejdzie do tunelu dosłownie kładzie się na tym powietrzu i nie spada! Odczucie jest, że powietrze jest gęste jak woda w basenie, z tą różnicą, że mamy poczucie opływania przez nie naszego ciała z każdej strony.
Warto zaznaczyć, że już po kilku chwilach człowiek zaczyna rozumieć aerodynamikę swoje ciała i następuje kontrola nad lotem. Wystarczy, że wyuczymy się kliku ruchów naszych rąk czy nóg, żeby się unosić, opadać czy też przemieszczać do przodu i tyłu.
 

Galeria artykułu

tunel01

tunel01

tunelo2

tunelo2

 
comments powered by Disqus