Historia kitesurfingu

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić
kategorie: kitesurfing

Kitesurfing to sport wodny, który często jest mylony z windsurfingiem. Różni go jednak sposób trzymania deski. Wbrew pozorom, ten sport zaczęto uprawiać już wiele lat temu.

Za wynalazcę kitesurfingu uznaje się Holendra Gijsbertusa Adrianusa Panhuizena. W 1977 r. jako pierwszy użył on umieszczonego na desce latawca w celu pływania. Jednak historia kitesurfingu zaczęła się dużo wcześniej. Już w XIII w. ludzie zaczęli używać latawców jako siły napędowej. Zastąpiły one dotychczasowo stosowane żagle.
Zdj. delillesports.com

Historycy uważają, że po raz pierwszy sportowo wykorzystano latawiec w 1903 r. Zrobił to Samuel Cody, który przepłynął kanał La Manche za pomocą łódki. Do siły napędowej użył on oczywiście latawca. W latach 90 nastąpił przełom w dziedzinie kitesurfingu. W 1997 r. zorganizowano pierwsze mistrzostwa w tym właśnie sporcie. Od tego czasu kitesurfing zaczął się naprawdę rozwijać. W 2008 r. uznano go za najszybszy sport wodny! Spowodował to Robert Douglas, który osiągnął prędkość 49.84 węzłów. Jego rekord miesiąc później został pobity przez Alexa Caizerguesa. Uzyskał on prędkość odpowiadającą ok. 93 km/h
Zdj. cdn-parismatch.ladmedia.fr
 

Galeria artykułu

Kite surfing

Kite surfing

 
comments powered by Disqus