Kurs nurkowania - jak zostać nurkiem?

Ocena: - gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka gwiazdka Zaloguj się aby ocenić
kategorie: nurkowanie

Żeby móc zanurkować na głębokość 18 metrów, należy ukończyć podstawowy kurs nurkowania rekreacyjnego. Odbywają się one według zasad największej organizacji na świecie PADI - Professional Association Diving Instructor. Organizacja wydaje ponad 900 000 certyfikatów rocznie. Dzięki kursom prowadzonym według zasad tej organizacji, uzyskana licencja jest ważna na całym świecie.

Kto może zostać nurkiem?
Żeby móc rozpocząć kurs, ochotnik musi w dobrym stopniu umieć pływać i wykazywać się dobrą sprawnością fizyczną. Wymaganym minimum jest umiejętność przepłynięcia 200 metrów bez płetw lub 300 metrów z płetwami, dowolnie wybranym stylem. Dodatkowo, należy wykazać umiejętność leżenia na wodzie, przez minimum 10 minut. Barierę stanowi także wiek. Uczestnik, który pragnie rozpocząć kompletny kurs podstawowy, powinien mieć ukończone 15 lat.

Pierwszy krok
Pierwszym krokiem, do tego, by móc schodzić pod wodę, jest rozpoczęcie kursu OWD (kurs nurkowania na wodach otwartych). Do szkolenia możemy przystąpić po spełnieniu warunków wstępnych, opisanych powyżej. Kurs OWD, nadaje uprawnienia do nurkowania na głębokości maksymalnie do 18 metrów. Szkolenie składa się z 3 części.

Pierwszym etapem jest blok zajęć teoretycznych, na których uczeń poznaje sprzęt, zasady jego działania oraz teoretycznie omawiane są techniki i umiejętności nurkowania. Część teoretyczna zakończona jest testem.

Następnie, kursanci przechodzą do II etapu, który składa się z 5 nurkowań w basenie, przy pełnym osprzęcie. Kursanci ćwiczą praktyczne umiejętności pod okiem instruktorów.

Zdj. ivingplaya.com/

Ostatnią część wypełnią cztery zanurzenia w wodach otwartych. To ostatnia weryfikacja zdobytych umiejętności, przeprowadzona w realnych warunkach podwodnej eksploatacji.

Drugi krok
Po ukończonym szkoleniu OWD, warto przystąpić do zaawansowanego kursu AOWD, który zwiększy zakres możliwości zejścia pod wodę do 30 metrów. Kurs składa się z 5 nurkowań, a szkolenie można ukończyć w ciągu jednego weekendu.

Dalsze umiejętności
Nurek może powiększać wachlarz swoich możliwości, kończąc kolejne kursy, które nadadzą nowych uprawnień. Do wyboru jest wiele ciekawych kursów uzupełniających m. in.: nurkowanie we wrakach, nurkowanie podlodowe, fotografia podwodna i wiele, wiele innych.

Żeby zostać nurkiem, wystarczy umiejętność pływania i udanie się do najbliższej bazy nurkowej lub szkoły oferującej odpowiedni kurs.
 

Galeria artykułu

Nurkowanie

Nurkowanie

 
comments powered by Disqus