Do przeżycia potrzebne są umiejętności survivalowca, jednak same tylko umiejętności nie uratują nikogo. Potrzebne jest także odpowiednie nastawienie psychiczne - pragnienie przeżycia za wszelką cenę.
Wiedza całego świata nie zda się na nic jeśli zabraknie woli przetrwania.
Survival nie jest sportem, rodzajem turystyki czy rekreacji ruchowej, To różnorodne działania człowieka przygotowujące go przetrwania w sytuacji zagrożenia.
Survival jednym kojarzy się ze sztuką przetrwania w ekstremalnych sytuacjach bez wyjścia innym z uczestnictwem w ciężkich wyprawach. Mi osobiście survival kojarzy się z wojskiem oraz z Bearem Gryllsem. Jednak tak do końca nie jest. Ponieważ każdy może brać udział w takim przedsięwzięciu. Jednak należy pamiętać o dobrym przygotowaniu do niego. Dla jednego Survival będzie dużym wyzwaniem dla innego to będzie przysłowiowa „bułka z masłem”.
W tym artykule pokażę Ci po krótce jak się do niego przygotować oraz jak go przetrwać. Survival uczy samodzielności. Dzięki niemu możemy poznać swoją naturę. Oraz poznać swoje możliwości w sytuacjach kiedy nie możemy oczekiwać pomocy z zewnątrz.
Na początku przygotowań do survivalu powinniśmy poczytać wiele na jego temat. Następnie powinniśmy zapisać się na szkolenie survivalowe. Sam internet nie starczy by stać się survivalowcem.
Przygotowania do wyprawy
Najlepszą porą na przygotowanie do wyprawy survivalowej jest zima. Musimy baczną uwagę zwrócić na to jak się przygotujemy do survivalu. Problemem, którego nie wolno lekceważyć jest czas i pieniądze. Nie wolno wyjeżdżać ze ściśle wyliczonymi pieniędzmi, bez zapasu czasu uwzględniającego spóźniony powrót. Do najryzykowniejszych należy wyprawa w pojedynkę. Zalecane są wyprawy w przynajmniej 4 do 6 osób. Warto pamiętać aby grupa była zżyta, ponieważ to z nimi będziemy podejmować bardzo trudno czasem wręcz ryzykowne decyzje.
Przygotowania do wyprawy survivalowej trzeba zacząć od sporządzenia dobrej listy wyposażenia. Pamiętajmy o ograniczaniu bagażu. Podczas podróży najbardziej przydatna jest odzież praktyczna, prosta i sprowadzona do niezbędnego minimum. Powinna być mało brudząca się, mocna i łatwa do prania. Bielizna najlepsza jest z włókien naturalnych. Buty muszą być wygodne i nigdy nowe. W podstawowym wyposażeniu powinien znaleźć się: plecak, namiot, śpiwór, karimata, scyzoryk, nóż survivalowy, kompas, mapa, kocher, manierka, menażka, zapałki sztormowe, hamak, moskitiera, płachta namiotowa, płachta metalizowana, sznurek, drut, siekierka, apteczka, zestaw do wzywania pomocy, latarka, świeca, krzesiwo magnezowe, pojemnik na wodę, miniogrzewacz, żelazny zapas żywności, papier toaletowy, łopatka, zasypka przeciwgrzybiczna, torby plastykowe, przybory do łowienia ryb, do szycia, toaletowe, okulary przeciw słoneczne, notes, ołówek, torebka (szczelnie zamykana, wodoodporna) na dokumenty. Pamiętajmy, że nasze zaopatrzenie jest zależne od miejsca w które wyruszamy.
Warto tutaj wspomnieć, że wiele ośrodków do których zgłaszamy się na szkolenie survivolowe zorganizuje dla nas ekwipunek.
Rodzaje i nurty survivalu
Klasyczny (leśny, ekologiczny) – bytowanie na łonie natury
Militarny – działania grupowe w stylu elitarnych jednostek wojskowych na tyłach wroga
Miejski – uczy, jak przetrwać w obcym mieście bez pieniędzy, znajomości oraz jak bezpiecznie żyć we własnym mieście i domu
Rekreacyjny – techniki wysokościowe, paintball, jazda pojazdami terenowymi.
Kurs na instruktora survivalu
Aby zostać instruktorem survivalu musimy przejść odpowiednie przeszkolenie. Kurs składa się z teorii oraz z części praktycznej. W internecie możemy znaleźć wiele ofert dotyczących tego rodzaju kursu. Po zaliczonym kursie i zdanym egzaminie instruktorskim kursant otrzymuje legitymację instruktora rekreacji ruchowej wg zatwierdzonego wzoru. Z teoretycznej części kursu zwolnione są absolwenci studiów wyższych kierunku wychowania fizycznego lub turystyka i rekreacja.
W części teoretycznej zapoznani zostaniemy z takimi pojęciami jak: survival, rekreacja, prawo, bhp a survival, psychologia przetrwania, zastosowanie lin w survivalu, podstawowe węzły, terenoznastwo, mapa i busola, azymuty, naturalne określanie stron świata, metodyka nauczania i prowadzenia zajęć z survivalu.
W części praktycznej nauczymy się: sposobów rozniecania ogniska, rodzajów ognisk, zasad budowy schronień z wykorzystaniem zarówno posiadanego sprzętu jak i naturalnego terenu, odnajdywania i przyrządzania prowizorycznego pożywienia, udzielania pierwszej pomocy, rozpoznawania dzikich roślin jadalnych, rozpoznawania dzikich roślin leczniczych, pozyskiwania oraz uzdatniania wody, urządzania obozowiska, technik linowych, postępowania podczas wypadków, wzywania pierwszej pomocy, przekazywania wiadomości na odległość (np. alfabet Morse’a).
Uczestnikiem kursu instruktora survivalu mogą być osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, brak przeciwwskazań lekarskich do udziału w kursie, wysoką sprawność fizyczną oraz znajomość i doświadczenie w tematyce survivalu.
Cena takiego kursu waha się od 1000 zł do 2000 zł.
Co daje kurs instruktora survivalu?
Kurs instruktora survivalu jak wcześnie wspomniałem przydaje się w życiu. Uprawnia on do pracy w klubach rekreacyjnych i komercyjnych, ośrodkach sportu, rekreacji i kultury, placówkach wypoczynku, na obozach i koloniach.
Pamiętajmy, że survival jest ogromną przygodą, która może odmienić nasze życie. Pamiętajmy jednak abyśmy nasze zamiary mierzyli na siły.